zaséváme dvouletky
Home

Zasievame dvojročné rastliny: Ako na to?

Každá záhrada by mala oplývať nádhernými kvetmi, ktoré človek na prvý pohľad zaregistruje. Ak ste sa zaséváním tohtoročných kvetín čakali na pekné, slnečné dni, nastal ten pravý čas. Slniečko sa na nás celé dni smeje, je to teda ten pravý čas na to, aby sme zasiali najmä dvojročné rastliny, ktoré sú nenáročné rastliny, ktoré krásne pokvitnú na našej záhrade po dobu dvoch rokov. 

Ak ste boli tento rok sklamaní z toho, že vám vaše minuloročné letničky opäť nerozkvitnuté, nezúfajte. Tento rok však nevoľte letničky, ktoré vám budú zdobiť záhradu len jeden rok, radšej siahnite pod dvouletkách, vďaka ktorým vás budúci stávkovanie doslova minie. Jún je navyše ideálne mesiac k ich pestovanie, preto neváhajte ani minútu a počas nadchádzajúceho víkendu zasejte všetky odrody, ktoré túžite na svojej záhrade mať. 

Keď máte na záhrade ešte pár letničiek 

Samozrejme sa môže stať, že z vlaňajška sa pár letničiek opäť uchytilo a chcete ich s dvojročkami skombinovať. Samozrejme to ide. Existuje veľa kombinácií, ktoré sú pre seba ako stvorené. Napríklad počas jari je možné k letničkám pridať dvojročné rastliny, ako sú nezábudky. V lete zasa voľte k letničkám skôr také kvety, ktoré kvitnú od júna až do zimy, čo je napríklad Dianthus barbatus, Cheiranthus Cheiro alebo napríklad Bellis perennis. 

Na aké dvojročné rastliny je práve teraz ten pravý čas? 

Dvojročné možno rozdeľovať na svet skupiny, a síce na dvojročné rastliny, ktoré sa zasievajú do júna, a dvojročné rastliny, ktoré sa zasievajú od júna. Keďže nám leto klope na dvere, zamerajme sa na druhú skupinu. Do tej patrí napríklad zimné fialy, ďalej tiež náprstník alebo klinček bradatý. Najmä v júli sa zasievajú rastliny ako sirôtky alebo napríklad nezábudky či sedmokrásky. 

Ako na stávkovanie dvojročných rastlín 

Teraz sa pozrime na samotné stávkovanie. Pri sadení je nutné, aby ste zmiešali semená s jemným pieskom. Potom všetko dôkladne premasírujte a tipujte buď do pripraveného záhonu, alebo do pripraveného kvetináča či truhlíka.