Osem hodín spánku. Vážne je to nutné?
Lifestyle

Osem hodín spánku. Vážne je to nutné?

Spánok je dôležitý. Napomáha k celkovej regenerácii organizmu, uvoľňuje svaly a spracováva denný podnety. Spánková deprivácia čiže nedostatok spánku môže spôsobiť zdravotné aj psychické problémy. Bolesti hlavy, depresie, nevoľnosť i halucinácie – to všetko je negatívny odozvou pri nedostatku spánku. Je teda dobré dopriať si kvalitný spánok. Ale ako ho dosiahnuť? Mýtov o kvalitnom spánku je veľa, ale ktoré z nich sú pravdivé a ktoré vám k růžovějším tváričkám moc nepomôžu? Na to sa pozrieme.

Osem hodín spánku

Sami musíte najlepšie vedieť, koľko hodín spánku vaše telo potrebuje. Uvádzaných osem hodín je len orientačných. Nezaručí vám, že budete dobre vyspání a naladenie na nový deň. Niekto potrebuje k dobrej nálade len päť hodín, iný deväť. Je to teda veľmi individuálne a osem hodín určite nie je cesta ku kvalitnému spánku pre každého.

Dnes sa nevyspím, pozajtra to doženiem

Dve noci zapaříme a víkend celý prespíme? Tak takto teda určite nie. Pre telo je najlepšie mať nastolený určitý pravidelný režim chodenie do postele a ranného vstávania. Samozrejme to nejde dodržať vždy, ale kto by sa heslom „Nedostatok spánku dá dohnať“ riadil pravidelne, pravdepodobne bude trpieť spánkovú poruchou.

Mám hlad, ale najem sa ráno

Je určite zdravšie pred spaním moc nejesť, ale prevažne pre ľudí, ktorí sú tak naučení. Kto by chodil do postele o hlade len preto, že sa vraj pred spaním nesmie jesť, asi by sa zakaždým zobudil vyčerpaný a podráždený. Takže hladovania na noc určite nie je ideálne. Odporúča sa nejesť ťažké jedlá, ale ovocie, zeleninu alebo niečo malé si dať môžete.

Pohár vína ako uspávanka

Možno, že skôr zaspíte, keď budete mať v krvi trochu alkoholu, ale kvalitného spánku sa zrejme nedočkáte. Môžete sa v noci častejšie prebúdzať a potom byť ráno unavenejší. Vymeňte preto pohárik vína za šálku dobrého mätového, medovky alebo harmančekového čaju. Horúce mlieko s medom tiež môže byť lepšie ako alkohol.

Únavu si musím vynútiť

Náročná aktivita pred spaním do postele nezaručí ani ľahšie zaspávanie ani kvalitný spánok. Naopak sa odporúča prečistiť si hlavu na čerstvom vzduchu pri nenáročné prechádzke.