5 faktorov, ktoré majú vplyv na cenu nehnuteľnosti
Business

5 faktorov, ktoré majú vplyv na cenu nehnuteľnosti

Chystáte sa predať svoju nehnuteľnosť? Iste si prajete získať maximálnu možnú čiastku. Čo vlastne zasahuje do ceny, ktorú stanovuje odhadca ceny nehnuteľnosti?

5 faktorov, ktoré majú najväčší vplyv

Najlepšiu predstavu o cene si urobíte kontaktovaním konkrétnej inštitúcie. Napríklad výkup nehnuteľnosti vám prezradí čiastku, ktorú vám môže ponúknuť, počas krátkeho obdobia. Výkup domu alebo bytu je tak najrýchlejšou cestou k financiám za nehnuteľnosť. Peniaze následne môžete použiť na svoj ďalší životný projekt. Najväčší vplyv na celkovú cenu má pritom týchto 5 kľúčových faktorov.

Lokácia nehnuteľnosti

O tom, aká je lokácia vašej nehnuteľnosti, budete mať dokonalý prehľad. Odhadcov zaujíma aj dopravná dostupnosť, občianska vybavenosť okolia a podobné základné informácie. Ide o byt uprostred pulzujúceho veľkomesta? Alebo je vaša nehnuteľnosť na pokojnom vidieku? Tieto faktory následne ovplyvnia, aká bude celková cena za vaše vlastníctvo.

Stav nehnuteľnosti

Celkový stav budovy je tiež zásadný. Váš byt môže byť vyšperkovaný a jedinečný, ale pokiaľ sa nachádza v objekte, o ktorý sa spoločenstvo vlastníkov príliš nestará, negatívne sa to prepíše do ceny, ktorú za nehnuteľnosť dostanete.

Vysoké stropy?

Sú vo vašom byte vyššie stropy, ako 3,5 metra? V tom prípade je cena vášho bytu o niečo vyššia. Možnosť inštalácie spacieho priestoru alebo iného využitia vysokých stropov sa v súčasnej dobe veľmi cení.

Orientácia voči svetovým stranám

Je váš byt orientovaný na sever? Alebo sa jedná o byt, ktorý je orientovaný na viac svetových strán? Aj tieto vlastnosti ovplyvňujú celkovú cenu, ktorú za svoju nehnuteľnosť dostanete. Tma alebo naopak svetelnosť bytu bude v cene tiež premietnutá.

Výhľad a poschodie

Ide o prvé alebo naopak posledné poschodie budovy? Aký je výhľad z okien nehnuteľnosti? Je výhľad orientovaný do vnútrobloku, alebo naopak do rušnej cesty? Je možné sa do bytu dostať pomocou výťahu?

Tieto faktory budú mať vplyv na celkovú cenu, ktorú za svoju nehnuteľnosť dostanete.