Ako doma znížiť účty za elektrinu?
Home

Ako doma znížiť účty za elektrinu?

So zvyšujúcou sa cenou energií premýšľa stále viac domácností, ako ušetriť a upokojiť vzrastajúce účty. Pozrite sa na nasledujúce tipy, vďaka ktorým na elektrinu nepadnú vaše celoročné úspory.

Šetrenie v kuchyni

To, že chladničku a mrazničku musíte vždy starostlivo uzatvárať, najskôr viete. Viete ale tiež to, že keď ich naplníte až po okraj, ušetríte peniaze za elektrinu? Jedlo funguje ako izolácia a znižuje energiu, ktorú chladnička alebo mraznička potrebujú udržanie teploty. Do chladničky tiež nikdy nevkladajte potraviny, ktoré sú ešte teplé, inak vynaložia zbytočnú energiu na ich ochladenie.

Energiu môžete ušetriť aj pri varení a pečení, pokiaľ máte elektrický sporák. Jednoducho platničky alebo rúru vypnite ešte pred tým, než je jedlo úplne hotové, a využite zvyškové teplo. Pokiaľ navyše budete jedlo variť v hrnci so zakrytou pokrievkou, uvarí sa rýchlejšie.

Šetrenie pri praní bielizne

Práčka využíva 90% spotrebovanej energie na to, aby ohriala vodu. Účty znížite, keď budete prať pri nižších teplotách, než ste zvyknutí, a iba vtedy, ak ju úplne zaplníte.

Zvážte, či potrebujete sušičku. Oblečenie totiž v peknom počasí rovnako dobre a rýchlo uschne vonku na vzduchu. Pokiaľ na sušičku predsa len nedáte dopustiť, kúpte si špeciálne loptičky do sušičky, ktoré výrazne skrátia dobu, za ktorú bude bielizeň opäť pripravená na vyžehlenie a nosenie.

Šetrenie vcelej domácnosti

Až 75% elektrickej energie domáce spotrebiče spotrebujú, keď sú vypnuté. Môže za to pohotovostná spotreba elektriny, ktorá vzniká, keď je spotrebič zapojený vzásuvcom, ale napriek tomu nebeží. Týka sa to napríklad počítačov, televízie, mixéra, sendvičovače a podobne. Riešením je vždy nepoužívané spotrebiče a elektroniku vypájať.

V letných mesiacoch sa vám bude hodiť stropný ventilátor, ktorý zariadi, že vzduch v miestnosti bude plynule cirkulovať a vaša klimatizácia bude mať menej práce. V najväčšej horúčave zaťahujte záclony a žalúzie, aby do miestnosti neprenikalo toľko tepla.