Ako vyliečiť zápal priedušiek
Lifestyle

Ako vyliečiť zápal priedušiek

Zápal priedušiek je ochorenie, ktoré postihuje dospelých aj najmenších. Keďže môže mať veľmi negatívne dôsledky, je dobré vedieť, ako s ochorením zatočiť.

Liečba zápalu priedušiek

Už bolo spomenuté, že bronchitída (či už tá chronická alebo tá akútna) sa lieči dodržiavaním pitného a kľudového režimu. Lekári často predpisujú sirupy alebo iné podobné farmaceutické produkty na útechu kašľa či na potlačenie horúčky a podporu vykašliavanie. Ak sa zistí, že zápal priedušiek má bakteriálny pôvod, pacienta neminú antibiotiká.

V rámci liečby (predovšetkým tej domácej) sa tiež odporúča výrazne zmeniť stravu. Z jedálnička je dobré vyradiť predovšetkým rafinované cukry alebo biele pečivo. Naopak zaradiť môžeme bylinkové čaje (najmä tie z harmančeka) či veľa medu.

Babské rady na zápal priedušiek

Nie ste fanúšikmi antibiotík ani iných liečiv, ktoré vám lekár bežne predpisuje pri vyšetrení a odhalení nejakého ochorenia? Alebo len chcete podporiť farmaceutickú liečbu a dostať do svojho tela niečo šetrnejšie, než sú klasické lieky? Inšpirujte sa babičkami, ktoré už predtým vedeli, ako s bronchitídou (alebo ak chcete zápalom priedušiek) bojovať efektívne s pomocou toho, čo vám bežne leží doma v kredenci.

Čaj z harmančeka alebo podbeľa

Na zápal priedušiek pomáhajú bylinky. Okrem harmančeka sa od pradávna vsádza aj na podbeľ, z ktorého si veľmi rýchlo pripravíte čaj. Stačí mať k dispozícii podbielové listy a vriacu vodu. Bylinka sa musí vylúhovať aspoň desať minút, potom sa vzniknutý čaj precedí.

Zázračný med

Na čo babičky a prababičky tiež nedali dopustiť v prípade liečby bronchitídy, bol med. Kombinoval sa s cibuľou, ale aj s chrenom a užíval sa po lyžičkách. Niekedy sa z medu a spomínaného chrenu robila placka, ktorá sa pokladala na hrudník a prekrývala suchým uterákom.

Zábal z eukalyptového oleja

Pokiaľ zápal priedušiek postihol deti, nedalo sa dopustiť na zábaly z eukalyptového alebo kokosového oleja. Na neho sa napokon vsádza dodnes, kedy je doplnkovou liečbou predpísaných liekov. Zábal uľaví pľúcam podobne ako napríklad zvlhčovač vzduchu, ktorý lekári odporúčajú umiestňovať do spální alebo u detí do detských izieb.