Babské rady na jačmenné zrno. Zatočte s nepríjemným problémom oka
Lifestyle

Babské rady na jačmenné zrno. Zatočte s nepríjemným problémom oka

Všetci to poznáme. Z ničoho nič nás začne bolieť oko, nasledujúci deň sa na viečku objaví bolestivá gulička či opuch, ktorý nám znepríjemňuje videnie na svet. Jedná sa o jačmenné zrno, čo je jedna z očných nepríjemností, ktorá je spôsobená upchatím jednej z povrchových žliaz očného viečka. Okrem opuchu sa objaví začervenanie, bolesť je skôr rezavá a môže sa vyskytnúť aj pocit čohosi cudzieho v oku. Našťastie aj tento problém je možné liečiť, a to babskými radami.

Pokiaľ vás jačmenné zrno sužuje, nemusíte s ním ihneď ísť k očnému lekárovi. Nejedná sa o problém, ktorý by ste sami nespoznali a ktorý by ste sami nevyliečili. Najskôr si však prezraďme, prečo sa upchá jedna z povrchových žliaz oka, a tým vznikne jačmenné zrno.

Ako vzniká jačmenné zrno

Jedným z dôvodov vzniku jačmenného zrna je napríklad zlá životospráva. Ďalším dôvodom je zlá hygiena, a to napríklad siahanie si do oka špinavými rukami alebo napríklad nesprávna aplikácia kontaktných šošoviek. K vzniku jačmenného zrna tiež speje napríklad nezmyté líčenie.

Ako sme spomínali, jačmenné zrno vzniká upchatím jednej z povrchových žliaz oka, čím jačmenné zrno vzniká. A taktiež sme spomenuli, že nie je nutné chodiť lekári. Poradíte si s tým sami, ostatne po pár dňoch rovnako jačmenné zrno zmizne.

Babské rady, ktoré zatočia s jačmenným zrnom

Aby jačmenné zrno nerobilo takú paseku a neznepríjemňovalo vám deň, môžete vyskúšať niekoľko osvedčených babských rád. Mnohé utlmia bolesť, iné oko rýchlejšie uzdravia. Tak napríklad teplý obklad, ktorý si na oko budete prikladať niekoľkokrát denne, pomôže jačmenné zrno zahnať. Rovnako tak pomáha handrička, ktorá je potretá roztlačenými uvarenými zemiakmi, vaječným žĺtkom a teplým mliekom.

Pomôcť môžu aj surové kvasnice alebo prípadne obklady z čaju z čiernych ríbezlí. Aj šetrné masáže môžu uľaviť od bolesti. Oko by sa nemalo zaťažovať, rovnako tak by sa naň nemal nanášať make-up.