Brigádnici veľmi často zabúdajú na dane
Money

Brigádnici veľmi často zabúdajú na dane

Leto sa skončilo a mnohí študenti sa vracajú do školy. Väčšina z nich počas horúcich letných mesiacov pracovala na čiastočný úväzok a teraz v septembri sa konečne môžu tešiť na výplatu. Dbajte však na to, aby ste všetko urobili správne. Pozrite sa aj na potrebu platiť dane. Dane a brigády sú v súčasnosti veľmi dôležitým riešením, pretože sa ukazuje, že brigádnici v súčasnosti zabúdajú na dane, čo je nesprávne. Ak sa teploty nezmenia, čoskoro by mohli nastať veľké problémy.

V lete sa väčšinou pracovalo na rôznych sezónnych prácach. Najčastejšie sa práca vykonávala na základe nejakej dohody, ale väčšinou to bolo na základe dohody o vykonaní práce. Študenti sa však hlúpo domnievajú, že ak nepresiahnu desaťtisíc korún, nemusia sa obávať daní. Žiaľ, v mnohých prípadoch to tak nie je, čo by si mali dočasní pracovníci samozrejme zistiť.

Samozrejme, je pravda, že do desaťtisíc je plat oslobodený od akejkoľvek dane, avšak mnohí brigádnici sú automaticky povinní platiť dane zo všetkého a mnohokrát na to, bohužiaľ, nemyslia.

Kedy vzniká daňový preplatok u brigádnikov?

Najčastejšie sa brigádnici stretávajú s tzv. daňovým preplatkom. To sa zvyčajne vyskytuje pri dani z príjmu, keď sa do nej započítavajú zľavy pre daňovníkov. Každý má automaticky nárok na dávku. O túto dávku sa žiada bez ohľadu na to, koľko mesiacov daňovník odpracoval. Dnes je zľava pre daňovníkov takmer 25 000 Kč.

Zamestnávateľ si ju uplatňuje zvyčajne každý mesiac, keď sa jej výška pohybuje okolo dvetisíc korún. Táto výhoda sa vzťahuje na takýchto dočasných pracovníkov, ktorí podpísali vyhlásenie o dani z príjmu.

A čo dohoda o vykonaní práce?

Ak ste zamestnaný na dohodu o vykonaní práce, musíte mať na pamäti, že nemôžete mať podpísané daňové priznanie u viacerých zamestnávateľov súčasne. Dohoda o vykonaní práce je dnes jednou z najbežnejších dohôd, v rámci ktorej sa so zamestnávateľom uzatvára zmluva na maximálne 300 hodín ročne.

Pridaj komentár