Čo pomáha na opuchnuté nohy?
Lifestyle

Čo pomáha na opuchnuté nohy?

Trápia vás nepekne opuchnuté nohy, ktoré natiekli len pri obyčajnom sedení alebo po dlhšej dobe chôdze? Väčšinou sa opuchnuté nohy ukážu svetu počas leta, keď nohy doslova trpia v tesných sandálkoch a kedy sú nohy takmer denne odreté. Najčastejšie opuchnú nohy okolo členkov, ale samozrejme to nie je pravidlom. S opuchnutými nohami by sme mali hneď niečo robiť, môžu byť totiž signálom na nabiehajúce kŕčové žily. V prípade, že neviete, čo robiť, máme pre vás zopár tipov.

Tipy na opuchnuté nohy

  • Nohy by sme mali držať čo najvyššie, pravidelne by sme pritom mali pohybovať prstami, neskôr aj celými nohami. Je to cvik veľmi efektívny a pomáha zmierňovať opuch nôh.
  • Proti opuchnutým nohám tiež bojuje buď rázny pochod na mieste, alebo prípadne striedanie chôdze na špičkách, chodidlách a pätách. Aj keď to môže byť niekedy dosť boľavé, je to naozaj potrebné a efektívne to zmierni opuch nôh.
  • Nebojte sa nosiť kompresné pančuchy alebo podkolienky. Aj keď sa nejedná o nič vzhľadovo pekné, je to skvelý spôsob, ako opuchnutým nohám predchádzať. Ak trpíte opuchnutými nohami, kompresné podkolienky alebo pančuchy sú vaším najlepším priateľom.
  • Dostatočne pite. Mnoho ľudí si myslí, že pri opuchnutých nohách by sa nemala byť voda. Lenže je to len ďalšia domnienka z radu mylných domnienok, ktoré nám kolujú v hlave. Aj pri opuchnutých nohách by sme mali dostatočne piť, vyhýbať by sme sa mali najmä káve alebo alkoholu. V prípade, že budete dostatočne piť, zníži sa hustota krvi, teda nebude dochádzať k zrážaniu krvi.
  • Pite citrusové džúsy, to pomáha dokonca aj ako prevencia. Pokiaľ nie ste milovníkom džúsov, stačí, keď budete jesť aj celé citrusové plody. Obsahujú totiž prírodné flavonoidy, ktoré pomáhajú predchádzať vzniku opuchu nôh. Túto prírodnú látku je samozrejme možné nájsť aj v bylinkách alebo napríklad v pohánke, ktorú tiež môžete zaradiť do svojho jedálnička.
  • Využiť môžete aj lieky proti opuchlinám, ak sa opuchov chcete zbaviť naozaj rýchlo. Zaberajú napríklad preparáty na celkové odvodnenie. Ľudia si tiež chvália takzvané Kneipove pastilky, ktoré bežne kúpite aj v drogériách. Účinným liekom je tiež Wobenzym, čo je protiopuchový liek.