Druhy papagájov, ktoré môžeme chovať v byte
Home,  Lifestyle

Druhy papagájov, ktoré môžeme chovať v byte

Zvažujete kúpu papagája, ale neviete, ktorého si vybrať? Nie každý papagáj je vhodný do tradičného bytového domu. Mnohé z nich potrebujú veľký priestor, ktorý môže poskytnúť len vonkajšia voliéra, niektoré sú hlučné alebo príliš náročné na starostlivosť pre neskúsených chovateľov. V každom prípade budete musieť investovať do klietky pre vtáky, krmítka a vybavenia, a čo je najdôležitejšie, poskytnúť svojmu novému kamarátovi náležitú starostlivosť.

Vaša obľúbená andulka

Andulky sú jedným z najmenších a pravdepodobne najbežnejších papagájov a ľahko si zvyknú na ľudskú spoločnosť. Dožívajú sa približne 15 rokov a pri dostatočnej trpezlivosti ich môžete naučiť niekoľko slov. Aj keď sú ich výkriky niekedy trochu hlasnejšie, určite nebudú rušiť susedov.

Náročná rosella

Ruženka pestrá je obľúbený, stredne veľký papagáj s prenikavým hlasom, ktorý sa však zvyčajne ozve, len keď ho niečo vystraší. Tieto vtáky bývajú krásne vyfarbené, ale neodporúčajú sa začínajúcim chovateľom, pretože nie je ľahké získať si ich dôveru. Priemerný vek je rovnaký ako u cherubínov.

Sociálna korela

Nemôžeme vynechať koraly. Sú spoločenské a relatívne tiché, hoci patria k hlasnejším papagájom. Je však nepravdepodobné, že by výrazne rušili susedov. Dobre vychádzajú s inými druhmi papagájov a môžu sa dožiť až 20 rokov. Sú väčšie ako anjeli, takže budú potrebovať väčšiu klietku.

Inteligentný Jaco

Ak máte väčší byt a ste ochotní venovať papagájovi viac starostlivosti, možno by ste mali zvážiť žaka sivého. Je to veľmi inteligentné stvorenie, ktoré rado napodobňuje okolité zvuky a môžete ho celkom ľahko naučiť niekoľko slov. Neznáša však dobre samotu a túži po spoločnosti. Dorastá do veľkosti 40 cm a dožíva sa až 60 rokov.

Zvedavý papagáj senegalský

Papagáj senegalský je jeden zo stredne veľkých druhov afrických papagájov, ktorý vás nadšene privíta, keď sa večer vrátite z práce. Sú zvedavé, veselé a láskavé, majú rady akrobatické kúsky a ľahko sa pripútajú k svojim chovateľom. Dožívajú sa 30 rokov.