Franšíza je riešením pre každého
Business

Franšíza je riešením pre každého

Spoločnosť je jasne nastavená na to, kedy si človek po ukončení štúdia nájde prácu a naplno sa zapojí do pracovného procesu. Je tiež v záujme jednotlivca, aby nezostal bez prostriedkov a aby využil vedomosti získané počas štúdia. Niekedy to však nie je také jednoduché.

O čom hovoríme?

Dnes je to už takmer tridsaťtri rokov, čo sa v našej krajine objavil franchising. Zatiaľ čo vo svete to bol pomerne bežný koncept a metódy, ktoré ho sprevádzali, sa v oblasti podnikania rýchlo šírili, my sme si museli počkať na obdobie plné zmien po Nežnej revolúcii v roku 1989. Bola to jedinečná obchodná príležitosť pre ľudí, ktorí sa nebáli noviniek a dokázali sa rýchlo zorientovať. Napriek pomerne vysokému záujmu tých dravších bol však vznik franchisingu v Českej republike skôr vlažný. V súčasnosti je situácia samozrejme iná a podobne ako v iných krajinách existujú tendencie, ktoré naznačujú, že tento typ spolupráce v najbližších rokoch predbehne klasický maloobchod, kde si vytvoríte vlastnú značku a pôsobíte v rámci jednej pobočky alebo predajne. Uvidíme, čo prinesie doba. Zvraty a odchýlky sa však neočakávajú.

Osvedčené know-how a fungujúca značka

Franchising by sa dal opísať ako prenájom práv na podnikanie od etablovanej spoločnosti. Dostanete priestor a príležitosť, budete len viesť pobočku a šíriť povedomie o know-how zverenej značky. Je to jednoduché, nenásilné a navyše s istotou, že váš podnikateľský nápad má pevné základy. Nič však nie je zadarmo, takže nebudete mať úplne voľné ruky. Musíte odrážať smerovanie firmy a dodržiavať stanovené pravidlá, aby ste svojím odlišným prístupom nepoškodili značku.

Nie je to také zložité, ako sa môže zdať

Nemusíte sa obávať, nie je to zložité. Možno si ani neuvedomujete, koľko franšíz je v Českej republike. A že ich stretávate takmer každý deň. Poznáte Yves Rocher, navštevujete drogériu Teta, chodíte do OBI po skrutky a nechty a končíte náročný deň v McDonalde? V týchto obchodoch, predajniach a reťazcoch môžete hľadať inšpiráciu. Stačí mať podnikateľského ducha a môžete osloviť akúkoľvek spoločnosť. A ak máte stále obavy, Česká asociácia franchisingu, založená v roku 1993, vám môže pomôcť.