Investície do zlata. V akom prípade sa oplatí?
Money

Investície do zlata. V akom prípade sa oplatí?

Doba je neistá, na nadchádzajúce ekonomickú krízu začína upozorňovať čím ďalej viac odborníkov a ľudia nevie, ako sporiť, aby ich problémy trhu zasiahli čo najmenej. Jednou z investícií, ktorá si už od svojho začiatku drží dobré postavenie je zlato. Ako do neho ale investovať, aby sa to skutočne vyplatilo?

Ochrana pred infláciou

Ak už máte nasporené určitý finančný obnos a chcete ho spoľahlivo ochrániť pred infláciou, oplatí sa vám nakúpiť investičné zlato. To môže byť v podobe tehličiek, zliatkov, mincí alebo napríklad medailí. Pamätné mince majú však tiež umeleckú hodnotu, preto si za ich nákup priplatíte. Cena zlata sa počíta za gram alebo za uncu a oplatí sa sledovať aktuálny kurz. Obchodník si vždy ku stanovenej cene zlata pripočíta niekoľko percent navyše, a preto vždy dávajte pozor, koľko přeplácíte a či sa vám to oplatí.

Zlaté sporenie

Investícia do zlata je vhodná aj v prípade, keď ešte nemáte nasporené nič. Stačí si zriadiť sporenie, kam budete pravidelne prispievať napríklad mesačne rovnakou sumou a po určitom období si budete môcť vyzdvihnúť svoje zlato alebo vám ho pošlú poštou.

Dlhodobé uchovanie hodnoty

Pomerne výrazný rozdiel medzi nákupnou a výkupnou cenou je nazývaný ako „spread“. Práve kvôli tomu sa neoplatí investovať do zlata, ak viete, že v blízkej dobe budete svoje financie potrebovať. Ide skôr o rezervu, ktorá by v čase ekonomickej krízy mohla slúžiť ako istota.

Investície bez výnosu

Hoci je zlato veľmi dobrým uchovávateľom hodnoty, má tiež svoje nevýhody, ktoré je potrebné pred nákupom zvážiť. Akonáhle sa do neho rozhodnete investovať, musíte počítať s tým, že vám nevynesie žiadne ďalšie finančné prostriedky. Tie vám môžu zaručiť napríklad cenné papiere, ale obchodovanie s nimi je značne riskantnejšie a nebolo by to prvýkrát, keď počas krízy stratili svoju hodnotu. Stačí si len pripomenúť rok 1929, kedy im veľká časť populácie dôverovala.