Prečo ľudia vykupujú nehnuteľnosti, keď za ne dostanú oveľa menej peňazí?
Home

Prečo ľudia vykupujú nehnuteľnosti, keď za ne dostanú oveľa menej peňazí?

Výkup bytu alebo domu (či dokonca iné nehnuteľnosti) je jeden zo spôsobov, ako môžete predať svoju nehnuteľnosť. Keby ste predávali nehnuteľnosť sami alebo prostredníctvom realitnej kancelárie, potom by ste získali celú trhovú cenu nehnuteľnosti. Na svojho kupca by ste si ale museli počkať. V prípade bytov je táto doba priemerne 3 mesiace, v prípade bytov potom asi 6 mesiacov. Ale rýchlosť predaja môže ovplyvniť celý rad faktorov, a tak sa môže stať, že peniaze budete potrebovať skôr, ako sa vám podarí predať nehnuteľnosť.

Výkup nehnuteľnosti = výkup pod cenou

Pokiaľ sa rozhodnete pre výkup domu či inej nehnuteľnosti, môžete počítať s tým, že peniaze získate ihneď po podpísaní všetkých potrebných dokumentov. Závisí od toho, ako budete spolupracovať. Pravdou je, že peniaze za nehnuteľnosť môžete získať už v rámci niekoľkých dní. Ide teda o vôbec najrýchlejší predaj nehnuteľnosti vôbec. Bohužiaľ, za túto rýchlosť musíte zaplatiť. A to obvykle tak, že získate len 65 až 75% trhovej ceny nehnuteľnosti. Prečo do toho teda niektorí ľudia idú?

Rýchle peniaze

Niekedy jednoducho nemáte čas čakať na kupca a peniaze sa vám hodia ihneď. Môže ísť o náhlu potrebu rekonštrukcie (z dôvodu nejakej poruchy či havárie), exekúcii alebo zaplatení dlhov. Pokiaľ zdedíte dlhy ak tomu nehnuteľnosť, môže pre vás byť možnosť odkúpenia nehnuteľnosti taktiež zaujímavá, pretože nebudete musieť siahať do vlastných peňažných prostriedkov.

Žiadne starosti

Všetky zmluvy a ďalšiu dokumentáciu za vás vybaví spoločnosť, ktorá od vás nehnuteľnosť vykupuje. A to nie je všetko. Pokiaľ mu podpíšete plnú moc, môže za vás zástupca spoločnosti vybaviť jednanie na katastrálnom úrade, s veriteľmi, dlžníkmi a podobne. To je pre vás veľmi pohodlné a vzhľadom na to, že platíte naozaj veľa, mali by ste na týchto službách trvať.

Neplatíte ocenenie nehnuteľnosti

Zistiť trhovú cenu nehnuteľnosti môže byť pomerne drahé, keď si na to pozvete odborníka. V rámci výkupu nehnuteľnosti máte aj túto službu v cene.