Najčastejšie chyby pri investovaní do drahých kovov
Money

Najčastejšie chyby pri investovaní do drahých kovov

Premýšľate, že budete investovať do drahých kovov? Investičné mince a drahé kovy sú populárnym spôsobom, ako zhodnotiť alebo uložiť svoje peniaze. Hoci sú riziká pri investícii veľmi malé, napriek tomu si musíte dať na niektoré veci pozor.

Aká je hodnota mince?

Strieborná a zlatá investičná minca má v podstate 4 hodnoty. Je to základná cena, ktorá sa stanovuje podľa váhy, investičná cena, ktorá zohľadňuje autorský návrh, druh dražby a počet mincí s rovnakým dizajnom, a potom zberateľská a historická cena. Zberateľská cena sa určuje len veľmi ťažko, pretože je to individuálna hodnota, akú zaplatí zberateľ. Historická cena sa tvorí v priebehu času a dopredu ju nemožno odhadnúť.

Garancia odkúpenia

Zlato a drahé kovy majú výhodu takmer okamžitej likvidity. Stačí overiť číslo zliatku, kov ako taký a na druhý deň môžete mať peniaze na účte. Predať sa dá takmer všade, všeobecne ale platí, že najlepšiu cenu dostanete tam, kde ste kov zakúpili. Preto si vyberajte spoločnosti, ktoré umožňujú spätný výkup.

Dôverujte, ale preverujte

Nepodliehajte obľúbeným lákadlám spoločností, ktoré drahé kovy ponúkajú. Je pochopiteľné, že sa budú pýšiť najlepším výsledkom, ktorý ale rozhodne nenastáva zakaždým. Pokiaľ vám niekto bude prezentovať mincu, ktorú sa podarilo predať za niekoľko desiatok či stoviek tisíc, neznamená to, že ju za rovnaké peniaze predáte aj vy. Väčšinou sa jedná o ojedinelé prípady. Vždy si overujte výnosy u viacerých exemplárov.

Ešte horšie je podľahnúť mediálnemu tlaku. Sami sledujte súčasnú situáciu a vyhodnoťte, kedy je vhodné do kovov investovať. Keď médiá informujú o tom, ako cena zlata vzrástla, na investíciu už väčšinou býva neskoro – dosiahli svoje maximum a bude opäť klesať. Spoliehajte sa na vlastný úsudok.

Nenechajte nič na náhodu a investujte do drahých kovov tam, kde vám garantujú spätný výkup a dobré zhodnotenie. Na moje-zlato.sk nájdete ako mince, tak zliatky z drahých kovov.