Príbeh Bitcoinu. Zo začiatku stál sotva pár centov
Lifestyle

Príbeh Bitcoinu. Zo začiatku stál sotva pár centov

Aj keď nesledujete kryptomenu menom Bitcoin, nemohli ste si nevšimnúť to, že dosiahla svoje historické maximá. Bola to tá hlavná správa posledných týždňov, ktorú ukončil jej strmý pád rovnajúci sa jedenástim tisícom dolárov. Zatiaľ čo niektorí odborníci sú toho názoru, že ide o záchvev alarmujúcu ďalšiu stratu (ako tomu bolo v roku 2017), iní sú toho názoru, že rekordy budú ešte padať. Nech už je budúcnosť kryptomeny akákoľvek, vráťme sa na začiatok – do čias, kedy sa predávala za sotva pár centov.

História Bitcoinu nie je príliš dlhá

Pokiaľ sa o kryptomeny zaujímate, viete, že mnoho z nich je možné označiť za nováčikov na trhu. A Bitcoin medzi ne patrí. K jeho stvoreniu došlo v roku 2009. Tou dobou, kedy ľudia nemali ani potuchy, čo to kryptomeny sú alebo na čo môžu slúžiť či aké hodnoty môžu dosahovať, sa ich cena pohybovala okolo niekoľkých málo centov.

V čase vzniku Bitcoinu sa hovorilo o kryptomenách iba na ekonomických a technických školách, ale bola to skôr téma vášnivých diskusií (ostatne ako dnes). Keď sa prišlo na to, že ide o myšlienku s potenciálom, viedlo to k nárastu Bitcoinu na tisíc dolárov (písal sa rok 2013).

Toho roku došlo prvýkrát k obchodovaniu s touto kryptomenou. Obchodníkov boli väčšinou študenti, ktorí z nej chceli vyťažiť najviac. Je však pravdou, že o väčšinu zisku prišli, pretože predali Bitcoiny príliš skoro. Nikto netušil, že veľké kryptomenové dobrodružstvo ešte len začína.

Zaujímavý rok 2017

Tým najzaujímavejším rokom (ak neberieme do úvahy rok 2020 a terajší rok 2021) bol rok 2017, kedy kryptomena prvýkrát dosiahla svoje maximum. Vtedy sa priblížila k úrovni dvadsaťtisíc dolárov. Opäť platilo, že mnoho ľudí veľmi zbohatlo, čo prilákalo množstvo neskúsených investorov (ostatne ako teraz). Poháňala ich vidina vysokých ziskov, bohužiaľ nasledovalo veľké sklamanie. Hodnota Bitcoinu sa prepadla, a to veľmi výrazne – pod hranicu štyroch tisíc dolárov.

Pokiaľ to vtedy človek vydržal a vyčkal, teraz sa raduje z enormných ziskov. Predsa len sa dnes hodnota tejto kryptomeny pohybuje okolo jedného milióna korún (čiže v rozmedzí päťdesiatich až šesťdesiatich tisíc dolárov).