Sťahovanie za prácou ako najčastejší dôvod toho, prečo ľudia menia svoje bydlisko
Lifestyle

Sťahovanie za prácou ako najčastejší dôvod toho, prečo ľudia menia svoje bydlisko

Máte vo svojom okolí niekoho, kto za posledné mesiace zmenil svoje trvalé bydlisko? Alebo kto sa aspoň presťahoval, aj keď jeho trvalé bydlisko zostalo nezmenené? Podľa posledných prieskumov je sťahovanie stále aktuálnou témou, ktorou sa zaoberá mnoho ľudí nielen v on-line diskusiách. A potvrdzujú to aj internetové vyhľadávače, veď pojem „sťahovanie Praha“ je stále tak často vyhľadávaný. Otázkou zostáva, čo je dôvodom toho, že ľudia menia svoje bydlisko? Môže za to štúdium alebo zmena zamestnania?

Sťahujeme sa najčastejšie za prácou

Aj keď je jedným z veľmi častých dôvodov sťahovania aj štúdium, zároveň platí jeden fakt, a to že najviac sa sťahujeme za prácou. Pokiaľ sa sťahujeme za prácou, sťahujeme sa predovšetkým z vidieka do mesta, ktoré je nám schopné ponúknuť oveľa viac pracovných možností, ktoré sú navyše lepšie platené.

Výsledky prieskumov ukazujú, že sa v Česku ľudia sťahujú za prácou veľmi aktívne. V porovnaní so Spojenými štátmi americkými je to však prakticky nič. V USA je sťahovanie oveľa bežnejšie. Avšak zatiaľ čo v USA sa ľudia sťahujú naprieč touto krajinou, u nás sa sťahujeme nielen v rámci Českej republiky, ale často tiež mierime za hranice štátu. Láka nás hlavne Nemecko alebo Anglicko, kde otrepeme svoje jazykové schopnosti.

Za prácou sa sťahujú predovšetkým mladí

Výsledky nedávneho prieskumu však ukazujú aj na jednu vec, a síce, že nie všetci sú ochotní presťahovať sa za prácou. Najmä mladí sú doslova zapálení a sťahujú sa bez väčšieho rozhodovania. Problém so sťahovaním majú predovšetkým starší jedinci, pre ktorých je už sťahovanie niečím úplne nepredstaviteľným.

Keď už sa staršie generácie sťahujú, tak väčšinou z miesta, kde je dlhodobo vysoká nezamestnanosť čiže kde nie je ľahké nájsť prácu. To potom mieri radšej do miest, kde je nezamestnanosť veľmi nízka, teda kde má možnosť nájsť si prácu prakticky každý.