pokojové rostliny
Home

Žltnú mi listy u izbových rastlín. Čo je s nimi?

Bez izbových rastlín by dom nebol domovom. Vďaka izbovým rastlinám je naša domácnosť modernejší a príjemnejší. V súčasnej dobe sú najpopulárnejšie najmä vždyzelené rastliny, ktoré si môžete kúpiť za veľmi výhodné ceny. Bohužiaľ aj s takto jednoduchými rastlinami môže mať niekto problém. Vždyzelené rastliny sú vhodné pre každého záhradníka, dokonca aj pre úplných amatérov, napriek tomu môže prísť jedna situácia, v ktorej si niekto nemusí vedieť rady. Začnú žltnúť listy. Otázkou teda je, prečo žltnú a čo s tým?
Starostlivosť o vždyzelené rastliny je úplne jednoduchá. Raz za týždeň či raz za štrnásť dní (záleží na druhu izbové rastliny) ju zalejete. Ak si spomeniete, pokropíte ju, pretože na vždyzelené rastliny má tendenciu vo veľkom množstve padať prach, ktorý na listoch ide bohužiaľ veľa vidieť. Avšak tu starosť o izbové rastliny končí.
Môže sa však stať, že listy začnú žltnúť. Existujú dva dôvody, prečo sa to deje.

Rastlina je preliata

Vždy si musíte dávať pozor na to, nech kvetinu neprelejú. Platí to nielen u vždyzelených rastlín, ale aj bežných, farebne kvitnúcich kvetiniek. Žiadna izbová rastlina nemá rada, keď sa preleje. Ak sa tak stane, začne protestovať, a to tak, že jej začnú žltnúť listy.
Vodu teda nechajte poriadne vstrebať a rastlinu polejte až vtedy, keď je hlina suchá. Pri každom zalievaní vždy skontrolujte, či je hlina suchá alebo či sa v nej stále ešte drží voda od minulého zalievanie.

Rastlina je nezalitá

Napodiv môžu žltnúť listy aj v prípade, že je rastlina nezalitá. Keďže má smäd, začnú jej listy vädnúť a môžu aj žltnúť. V tomto prípade sú listy navyše ľahko odtrhnúť.
Nezabúdajte ju preto zalievať či aspoň pravidelne kropiť, pre rastlinu je voda skutočne dôležitá (najmä pre izbové rastliny, ktoré nič iného nevyžadujú).