nebankovní
Money

5 najväčších úskalia realizácie nebankových pôžičiek

Boli ste v banke a nechceli vám tam požičať peniaze? S najväčšou pravdepodobnosťou ste nespĺňali požiadavky na bonitu, ktoré banky majú. Táto situácia nie je nijak zvláštne, bankové domy sú v tomto ohľade veľmi prísne a len tak niekomu finančnú injekciu neposkytnú. Vy sa však s týmto zdôvodnením ťažko porovnáte. Budete samozrejme hľadať nebankové pôžičky rôzneho charakteru. U tých sa však tiež stretnete s vcelku početnými rizikami, ktoré sa ich realizácia bezpochyby týkajú. O čo sa jedná a prečo je vhodné dávať si u nebankových pôžičiek veľký pozor na to, ktorú spoločnosť aktuálne oslovujete? Čítajte ďalej, na najčastejšie riziká týkajúce sa tohto druhu úverov vás upozorníme práve v nasledujúcich riadkoch. 

Príliš vysoké RPMN a poplatky 

V prvom rade sa zamerajte na aktuálnej výške RPMN. Ročná percentuálna miera nákladov musí byť uvádzaná u akéhokoľvek úveru bankového aj nebankového charakteru. Všetko je dané zákonom o spotrebiteľských úveroch. Ak niektoré spoločnosti túto informáciu nepodáva, potom sa jedná o podvodníkov. Rovnako tak si dajte pozor aj na to, že u niektorých poskytovateľov je RPMN napísané čo možno najmenším písmom, aby si potenciálni klienti tohto dôležitého ukazovateľa nevšímali. V RPMN sú zahrnuté mnohé záležitosti vrátane úrokovej miery, poplatkov za vedenie účtu, poplatku za zriadenie úveru ako takého a podobne. Rozhodne ale tento dôležitý ukazovateľ nepojímá všetky platby spojené s realizáciou pôžičky! Preto sa presne o všetkých nákladoch informujte vopred! 

Minimálne záruky bonity 

Doslova vás očarila konkrétne pôžička bez potvrdenia príjmu? Možno áno, však veľmi dobre si skontrolujte, či u nej nie sú vysoké preplatky. Všeobecne sa hovorí o tom, že čím menšie záruky bonity poskytovateľ úveru vyžaduje, tým je pôžička z hľadiska výhodnosti horšie. Ako iné záruky môžem fungovať napríklad zastavenie nehnuteľnosti alebo prítomnosť osoby schopné sa za vás zaručiť. Tradičnými zárukami bývajú tiež niektoré hnuteľné veci majúce vcelku vysokú hodnotu. Na mysli máme predovšetkým osobné automobily, prípadne iné dopravné prostriedky. 

netransparentné podmienky 

Že o konkrétnej pôžičke neviete všetko? Môže sa stať, však počítajte s tým, že vás potom pri splácaní môže niekoľko vecí veľmi nemilo prekvapiť! Preto si ihneď po výbere konkrétneho úveru presne zistite všetky informácie, ktoré sa ho týkajú. Ak je daný poskytovateľ z tohto pohľadu netransparentné, potom je potrebné nájsť iné, u ktorého si budete všetkými náležitosťami stopercentne istí. Bohužiaľ sa stále nájdu nebankové pôžičky bez registra, ktoré nie sú vôbec výhodné a môžu človeka doviesť až do dlhovej pasce. Z tej sa potom dostáva von len veľmi zložito. Veľakrát dokonca musí daný človek vyhlásiť osobný bankrot.