Ako šetriť vodou v celej domácnosti?
Home

Ako šetriť vodou v celej domácnosti?

Zdražili vám dodávatelia vodu a zvýšili tak poplatky za vodu? Bohužiaľ, nedá sa s tým nič robiť, v dnešnej dobe je to úplne normálne. Dodávatelia zdražujú energiu a vodu, ale voda je, žiaľ, najdrahšia. Ak patríte k ľuďom, ktorí nechcú míňať toľko peňazí za vodu, alebo ktorí chcú získať tisíce späť po ročnom vyúčtovaní, odporúčame vám začať šetriť s vodou. Existuje niekoľko spôsobov, ako znížiť spotrebu vody v domácnosti. Niektoré z nich vám spomenieme. Pamätajte, že všetko je o zvyku.

Tipy, ako šetriť vodou v domácnosti

  • Najskôr skontrolujte, či všetko, čo má presakovať, naozaj presakuje. Najväčším problémom sú často kuchynské kohútiky pri dreze, ktoré tečú. Kúpte si preto do kuchyne úplne novú batériu a uvidíte, o koľko sa zníži spotreba vody už len týmto krokom.
  • Začnite sa viac sprchovať ako kúpať. Samozrejme, máme na mysli krátke sprchy, nie hodinové sprchy, ktoré nakoniec stoja viac ako kúpanie. Kúpte sa možno raz týždenne, častejšie kúpanie vás predsa bude stáť niekoľko desiatok alebo stoviek litrov vody navyše.
  • Zásadne neplytvajte vodou – naučte sa odpúšťať vodu v miskách, ktorú potom môžete použiť na zalievanie kvetov. Alebo sa naučte používať vodu, ktorú používate na umývanie zeleniny alebo ovocia, pri zalievaní rastlín. Takto sa nepremrhá ani kvapka vody.
  • Pri čistení zubov nezabudnite vypnúť vodu. Voda nemusí tiecť dve alebo dokonca päť minút. Vtedy sa môže vyliať niekoľko desiatok litrov.
  • Aj keď si umývate hlavu, nechajte vodu pustenú. Jednoducho ho vypnite, keď si mydlíte vlasy alebo nanášate kondicionér. Aj takto môžete ušetriť drahocennú vodu.
  • V záhrade si zaobstarajte vedro na dažďovú vodu. V horúcich letných mesiacoch ho môžete použiť na zalievanie kvetinových záhonov. Tým sa ušetria stovky litrov vody, ktoré by sa inak minuli na každodenné niekoľkodňové zalievanie.