Digitálne nomádi: spojenie cestovania a podnikania
Business,  Lifestyle

Digitálne nomádi: spojenie cestovania a podnikania

Láka vás cestovanie, ale nechcete si vyčerpať celú svoju dovolenku? Drží vás tu len podstata vašej pracovnej náplne? Možno len čas, aby ste sa vrhli do rozbúrených vôd podnikania a vybrali si odbor, ktorý budete môcť robiť úplne online, napríklad od mora.

Čo znamená pojem „digitálny nomád“

Všeobecne sa digitálne nomádi dajú definovať ako freelanceri, čiže podnikatelia na voľnej nohe, ktorí ponúkajú službu čisto na online báze. To znamená, že ju môžu teda uskutočniť odkiaľkoľvek a nie sú viazaní na jedno miesto. Vďaka tomu môžu cestovať a spojiť tak svoje dve vášne: biznis a cestovanie.

Nie je všetko len ružové

Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že je to len váľanie sa na pláži, občas nejaké „počítačovanie“ a zvyšok dňa sa len opaľujete, opak je pravdou. Je nutné si ešte vopred uvedomiť, prípadne zistiť, všetky úskalia, ktoré s digitálnym nomádstvom spájajú a na základe pre a proti zoznamu si prípadne vybrať cieľovú destináciu.

Po prvé, je nutné si uvedomiť, do akej krajiny sa budete chcieť vydať. V každej krajine sú iné životné podmienky, niekde ušetríte na ubytovaní, niekde za jedlo, je nutné to zvážiť a vybrať ten správny variant pre vás! Nomádi tieto miesta často striedajú, preto je dôležité si tieto informácie stále aktualizovať a overovať.

Skúste to najskôr nanečisto

Ak nechcete nič uponáhľať, nie je nič jednoduchšie ako si urobiť testovací výjazd. Vycestovať môžete iba na jedno miesto a len na niekoľko týždňov. Napríklad zistíte, že ste ako ryba vo vode a už nadviažete ďalšou destináciou a budete pokračovať ďalej. V opačnom prípade si užijete peknú pracovnú dovolenku, vrátite sa späť a zvážite svoje ďalšie možnosti.

Ďalším variantom sú iba občasné kratšie výjazdy. Niektorí freelanceri využívajú svoje slobody a flexibility a niekoľkokrát ročne absolvujú kratšie výjazdy za účelom získania inšpirácie, načerpania nových skúseností (a samozrejme) poznania nových miest. Preto ak sa nechcete vzdať svojho domova v materskej krajine, môžu pre vás byť schodné pracovné výjazdy na niekoľko dní až týždňov niekoľkokrát do roka, po ktorých sa ale vždy opäť vrátite domov.