Finančné dlh v zdravotnej poisťovni vás môže prísť draho
Money

Finančný dlh v zdravotnej poisťovni vás môže prísť draho

Dostať sa do finančných problémov nemusí byť zložitý proces, zvlášť ak je vaša situácia v takom stave, že už nezvládate splácať svoje finančné záväzky. U bankových spoločností vám po pár týždňoch hrozí exekučné konanie. My sa však pozrieme na dlh v zdravotnej poisťovni, o ktorom má väčšina ľudí mylné informácie. Ak neviete, ako to s dlhom v zdravotnej poisťovni chodí, mali by ste si tento článok prečítať. Prevažne vtedy, ak je tento prípad aj vaším problém a vy tak dlhujete financie svojej zdravotnej poisťovni. Všetko má svoje riešenie, len ho musíte začať riešiť. Najprv sa ale poďme pozrieť na to, aké zaujímavosti pod sebou dlh v zdravotnej poisťovni skrýva.

Prejdem inam a všetko sa zmaže?

Ak si myslíte, že sa váš dlh zmaže v okamihu, keď prejdete pod inú zdravotnú poisťovňu, hlboko sa mýlite. Zdravotné poisťovne si dlžníkmi starostlivo strážia a nedajú vám pokoj ani v momente, kedy ju zmeníte a prejdete inam. Inými slovami teda počítajte s otravnými telefonáty aj potom. Okrem toho pri zmene zdravotnej poisťovne budete mať nemalé problémy s tým, uskutočniť tento proces až do konca.

Ďalej nepočítajte s tým, že vám dlh bude odpustený po tom, čo im vysvetlíte svoju finančnú situáciu. Bohužiaľ to takto nefunguje. Môžete sa maximálne dohovoriť na splátkovom kalendári, ale aj ten nemáte vopred vyhratý. Žiadosť sa vybavuje dlhšiu dobu, záleží na tom, akú sumu dlhujete a u aké zdravotné poisťovne sa nachádzate.

Penále vám nabiehajú každý deň

Sankcie za dlh v zdravotnej poisťovni vám nabiehajú každým dňom, a to vo výške 0,05%. Je pravdou, že táto suma nie je príliš vysoká, avšak opäť bude závisieť na tom, ako vysoký je váš momentálny dlh. V prípade sumy dlžnej vo výške jedného mesiaca sankciu takmer nespoznáte, na druhú stranu pri dlžnej čiastke vo výške niekoľkých desiatok tisíc už tomu bude skutočne inak. Záleží teda na vás, ako sa k situácii postavíte. Dôležité je, začať ju riešiť, či už formou splátkového kalendára alebo jednorazového splatenia.