Kedy ľudia začali užívať tabak?
Lifestyle

Kedy ľudia začali užívať tabak?

Užívanie nikotínu je staré ako ľudstvo samo av priebehu histórie sa dramaticky menili spôsoby aj účel jeho podávania. Prvá rastlina tabaku vyrašila na americkom kontinente viac ako 12 tisíc rokov pred naším letopočtom, ľudia jej účinky objavili čoskoro potom a počas rokov okolo pôvodne divokého kríka vyrástol obrovský biznis.

Ktorý zo stredoamerických kmeňov začal užívať tabak najskôr, historici s istotou nevedia, avšak najčastejšie toto prvenstvo pripisujú Mayskej civilizácii. Najstaršie ohnisko, kde sa našli obhorené semená patriace druhu nicotiana attenuata, vedci pomocou rádiokarbónovej metódy datujú do doby pred 12 300 rokmi. Nezistili však, ako sa tam dostala – domorodci ich mohli nechať horieť, rovnako dobre ako ich vysypať z prázdnej fajky alebo po žuvaní vypľuť do popola.

Exotický suvenír

Tabak sa po Amerike masívne rozšíril v desiatom až ôsmom tisícročí pred naším letopočtom, keď ľudia objavili domestikáciu rastlín. Práve tieto rastliny začali pestovať ako jedny z prvých úžitkových plodín, dokonca skôr ako tie, ktoré im dávali potravu. Najstaršie stopy po nikotíne na fajkách, ktoré archeológovia našli, sú staré 3 300 rokov. Psychoaktívnu látku, ktorá by mala na vývoj a kultúru ľudstva väčší vplyv, by sme hľadali len ťažko.

Prvým európskym užívateľom sa stal jeden z druhov Krištofa Kolumba, Rodrigo de Jerez. Prvýkrát si listy zapálil na Kube, a keďže mu zachutili, priviezol si ich so sebou domov. Tam však urobil tú chybu, že si ich nerozvážne doprial na verejnosti a španielska inkvizícia ho za to uvrhla na tri roky do väzenia.

Slovenská stopa

Neskôr tabak zaujal milovníka exotiky a alchýmie Rudolfa II., ktorý ho predstavil obyvateľom Českých krajín, a tak počet používateľov v Európe rástol. So začiatkom 17. storočia sa drvené listy začali baliť do jemného papiera a úplne prvý patentovaný stroj na výrobu produktov, tak ako ho poznáme dnes, vymyslel Mexičan s českým menom Juan Nepomuceno Adorno v roku 1847.

  • 12 300 pred n. l. – Prvé archeologické stopy po užívaní nikotínových listov
  • 10 000 – 8000 pred n. l. – Domestikácia a rozšírenie po Amerike
  • Okolo 1278 pred n. l. – Prvé archeologické stopy po užívaní listov z fajky
  • 1493 – Dovezenie do Európy
  • 17. storočie – Prvé balené produkty
  • 1847 – Prvý prístroj na balenie produktov dnešnej podoby

Pôžitok bez starostí

V 21. storočí sa však začala množiť upozornenie vedcov a lekárov na škodlivosť nikotínového dymu. Ľudia preto hľadali alternatívne spôsoby, ako si jeho chuť užiť a vyhnúť sa pritom takémuto zdravotnému riziku. Jedným z nich je zariadenie na zahrievanie tabaku, kedy sa nikotínové pary vdychujú pri nižšej teplote, nedochádza k priamemu horeniu, a tak sa do tela uvoľňuje namiesto toľkých škodlivých látok iba aerosól.

Elektronické alternatívy typu PULZE vyhľadávajú najmä mladí ľudia. Nastupujúca generácia oceňuje okrem iného o 95 % nižšiu pravdepodobnosť zdravotných ťažkostí, absenciu dymu a jeho typického zápachu. Rovnako široký výber príchutí, ktorý PULZE ponúka, alebo zhovievavosť voči ich používaniu vo vnútorných priestoroch.

Či krabičkové výrobky úplne vymiznú a nahradia ich nové technológie, zatiaľ nemožno povedať. Isté však je, že ľudia si cestu k nikotínu hľadali v priebehu celej histórie, a teraz smerujú práve k elektronickým alternatívam, medzi ktorými PULZE vyčnieva svojou obľúbenosťou u zákazníkov.