Príbeh Bitcoinu. Z počiatku stál sotva pár centov
Business,  Money

Príbeh Bitcoinu. Z počiatku stál sotva pár centov

Aj keď nesledujete kryptomena menom Bitcoin, nemohli ste si nevšimnúť toho, že dosiahla svojich historických maxím. Bola to tá hlavná správa posledných týždňov, ktorú ukončil jej strmý pád rovnajúcu sa jedenástich tisícom dolárov. Zatiaľ čo niektorí odborníci sú toho názoru, že sa jedná o záchvev alarmujúce ďalšie stratu (ako tomu bolo v roku 2017), iní sú toho názoru, že rekordy budú ešte padať. Nech už je budúcnosť kryptomena akákoľvek, vráťme sa na začiatok – do čias, kedy sa predávala za sotva pár centov.

História Bitcoin nie je príliš dlhá

Ak sa o kryptomena zaujímate, viete, že rad z nich je možné označiť za nováčikov na trhu. A Bitcoin medzi ne patrí. K jeho stvorenia došlo v roku 2009. Tou dobou, kedy ľudia nemali ani potuchy, čo to kryptomena sú alebo k čomu môžu slúžiť či akých hodnôt môžu dosahovať, sa ich cena pohybovala okolo niekoľkých málo centov.

V čase vzniku Bitcoin sa hovorilo o kryptoměnách len na ekonomických a technických školách, ale bola to skôr téma vášnivých diskusií (ostatne ako dnes). Keď sa prišlo na to, že sa jedná o myšlienku s potenciálom, viedlo to k nárastu Bitcoin na tisíc dolárov (písal sa rok 2013).

Toho roku došlo prvýkrát na obchodovanie s touto kryptomena. Obchodníkov boli väčšinou študenti, ktorí z nej chceli vyťažiť najviac. Je však pravdou, že o väčšinu zisku prišli, pretože predali Bitcoin príliš skoro. Nikto netušil, že veľké kryptoměnové dobrodružstvo ešte len začína.

Zaujímavý rok 2017

Tým najzaujímavejším rokom (ak neberieme do úvahy rok 2020 a terajší rok 2021) bol rok 2017, kedy kryptomena prvýkrát dosiahla svoje maximum. Vtedy sa priblížila k úrovni dvadsiatich tisíc dolárov. Opäť platilo, že mnoho ľudí veľmi zbohatla, čo prilákalo rad neskúsených investorov (ostatne ako teraz). Poháňala je vidina vysokých ziskov, bohužiaľ nasledovalo veľké sklamanie. Hodnota Bitcoin sa prepadla, a to veľmi výrazne – pod hranicu štyroch tisíc dolárov.

Ak to vtedy človek vydržal a vyčkal, teraz sa raduje z enormných ziskov. Predsa len sa dnes hodnota tejto kryptomena pohybuje okolo jedného milióna korún (čiže v rozmedzí päťdesiatich až šesťdesiatich tisíc dolárov).