čína mistr padělání
Money

Vedeli ste, že je Čína majstrom falšovania?

Ceny sa v dnešnej dobe udeľujú takmer za všetko, dokonca aj za falšovanie. Určite ste počuli o súťaži nazvanej čierny trpaslík. Ide o súťaž, ktorá vznikla už v roku 1977. Založil ju profesor Rido Busse, ktorý jedného dňa objavil na veľtrhu rovnakú váhu, ktorú sám navrhol pre firmu Soehnie. Avšak na veľtrhu sa jednalo o falzifikát, ktorý bol ponúkaný za šestinu ceny. Práve vtedy sa začal zaujímať o falzifikáty a zistil, že ich je viac než dosť. Rozhodol sa teda udeľovať cenu, ktorá by upozornila na krajiny, ktoré sú majstrami v falšovaniu. 

Vtedy to s falzifikátmi bolo trochu iné ako dnes. Vtedy sa napríklad už spomínaná váha vyrábala aj niekoľko rokov, teraz firmám stačí týždne či mesiace. Počas týždňov sú vyrobené elektronické výrobky alebo kuchynské nože či peniaze. Často sa falzifikáty vyrába zo zdravotne závadných materiálov, ktoré následne ohrozujú zdravie všetkých spotrebiteľov. Lenže v tomto svete plnom falzifikátov už človek nepozná, čo je „fake“ a čo je pravé. 

Cena Čierneho trpaslíka čiže cena Plagiarius upozorňuje hlavne na stále narastajúci množstvo plagiátov, ktoré sa v našom svete vyskytujú. Upozorňuje sa na to, že tieto krádeže nápadov sú čím ďalej viac podceňované a bagatelizované, bohužiaľ. 

Kde sa k falšovaniu najčastejšie dostaneme? 

Svet internetu, v ktorom aktuálne žijeme, je po mnohých stránkach skvelý, ale po mnohých bohužiaľ nie. Bohužiaľ práve na internete sa vo veľkom predávajú falzifikáty, ktoré si hromadne kupujeme aj pre svojich blízkych, ktoré tak bohužiaľ len ohrozíme. Konkrétne sa falzifikáty predávajú na sociálnych sieťach či pomocou inteligentných telefónov a ich aplikácií. 

Čo sa v dnešnej dobe falšuje? 

V dnešnej dobe sa falšuje doslova všetko. Falšujú sa parfumy, kozmetika, spotrebná elektronika aj domáce spotrebiče. Dokonca sa padělává aj zdravotnícke vybavenie. Svoje o tom vie hlavne Čína, ktorá sa tento rok stala držiteľom ceny Čierneho trpaslíka. Číňania svoje výrobky rozosielajú do celého sveta, pomocou hackerov dokonca vykrádajú aj počítačové databázy európskych patentových úradov.