květina pokvete
Home

Viete, aká kvetina vám pokvitne celé leto?

Nie všetky kvety dobre znáša letné horúce mesiace. Väčšinou sú majitelia záhrad sklamaní, pretože im väčšina krásnych kvetov uvädá kvôli suchu alebo nadmernému, neustále pražícímu slniečku. Našťastie existujú aj také druhy kvetov, ktoré vám pokvitnú celé leto, aj keď bude slniečko páliť a aj keď bude sucho. Tou kvetinou je takzvané osteospermum, čo je krásna kvetina, ktorú mnohí záhradkári pomenúvajú kapská či modrooká margaréta. Tiež ju mnohí hovoria Modroočka. 

Jedná sa o exotickú kytičku, ktorá pochádza z Afriky, teda by sa dalo povedať, že je na horúce dni zvyknutá. Ako sme spomenuli, mnohí záhradkári jej hovoria modrooká margaréta, iní jej hovoria kapská margarétka alebo niekto jej prezýva ako Modroočka. Oficiálny slovenský názov táto kvetinka bohužiaľ chýba. 

Osteospermum má krásny, modro sfarbený stredový terč kvetov. Vďaka tomu pripomína našu českú margaréty, preto sa jej takto prezýva. Je výnimočná predovšetkým tým, že rastie do mnohých zaujímavých farieb. Rozžiari vašu záhradu nielen modrou farbou, ale aj žltú, oranžovú či tehlovú. Výnimkou u nej nie sú ani pastelové odtiene ružovej alebo fialovej, kvitne aj do tmavo červené. 

Kam s ňou? 

Ak ste sa s touto kytičkou doteraz nestretli, možno sa pýtate, kam s ňou? Máte ju zasadiť do kvetináča alebo radšej máte voliť záhon? Osteospermum je v tomto unikátne. Zasadiť si ju môžete ako do kvetináča, tak id o kvetináče či na záhon. Je to len na vás, kde ju chcete mať a kde sa o ňu chcete starať. 

Najčastejšie sa pestuje v kvetináčoch alebo sa dáva na okraje záhonov, pretože je to pomerne nízka letnička, ktorá však upúta pozornosť na prvý pohľad. 

Akú zeminu vyžaduje? 

Ako iste viete, každá kvetina vyžaduje inú zeminu. Osteospermum vyžaduje najmä priepustnú, kyslejšie pôdu, ktorá má vyšší obsah železa. Ak sa ju rozhodnete pestovať v kvetináči, doporučujeme zakúpiť substrát, ktorý je určený surfiniím.