Aké predpoklady by mal mať solídny poskytovateľ nebankových pôžičiek?
Money

Aké predpoklady by mal mať solídny poskytovateľ nebankových pôžičiek?

O nebankových produktoch nájdete na internete aj v novinách veľa článkov. Pôžičkami sú ľudia svojím spôsobom obklopovaní takmer po celý deň. Prevažne vianočné obdobie je pre tento trh obrovskou príležitosťou, a tak sa vám budú rôzni poskytovatelia snažiť vnútiť svoj finančný produkt. Požičať si na Vianoce je však chybným rozhodnutím. Ak vám už nič iné nezostáva, mali by ste sa sústrediť na to, o akého poskytovatelia sa jedná. V žiadnom prípade nekývajte hneď na prvú ponuku. Viete, čo by mal poskytoval nebankových produktov mať? Presvedčte sa o potrebných dokumentoch a veciach sami!

Čo by mal mať poskytovateľ nebankové pôžičky?

Pre legálne poskytovanie pôžičky musí majiteľ prejsť niekoľkými bodmi, inak vám nemôže svoje peniaze ponúknuť k zapožičaní. Ak tak urobí, hrozí mu nemalá pokuta. Na druhú stranu sa vám to bude dokazovať veľmi ťažko, pretože títo ľudia v tomto odbore vie perfektne chodiť. Poskytoval pôžičky musí mať teda licenciu od ČNB, ktorá mu umožňuje legálne podnikať v oblasti pôžičiek. Tú získa tým, že sa bude jednať v prvom rade o človeka so stredoškolským alebo vyšším vzdelaním. Ďalej je nutné zložiť kapitálne istiny vo výške 20 miliónov korún českých. Posledným bodom je žiadosť o licenciu a následné schválenie.

V dnešnej dobe si ľahko dohľadáte, či je daná osoba v zozname ČNB. Ak vám bude tvrdiť, že licenciu má a vy poskytovateľa v zozname licenciu ČNB nenájdete, mali by ste od pôžičky odstúpiť, pretože už len to, že nehovorí pravdu, by vám malo napovedať.

V Českej republike funguje asociácie

Ďalšou vecou, ​​na ktorú by ste sa mali sústrediť je asociácia nebankových pôžičiek. Je v tejto skupine váš poskytovateľ, ktorého ste si vyhľadali alebo on vyhľadal vás? Ak áno a má licenciu, potom si môžete gratulovať. S najväčšou pravdepodobnosťou ste natrafili na férového poskytovateľa. To hneď ale neznamená, že mu podpíšete čokoľvek, čo vám dá pod nos. Aj tu musíte byť obozretní.

Nebankové spoločnosti si získavajú klientov tým, že ponúka prvej pôžičky zadarmo, táto varianta sa vám môže na Vianoce náramne hodiť, pretože nebudete splácať najprv úroky, ale rovno svojou pôžičkou.