Nevýhody SZČO. Na čo sa treba pripraviť?
Business

Nevýhody SZČO. Na čo sa treba pripraviť?

Milujete fotografovanie, šitie, varenie alebo inú činnosť a radi by ste sa s ňou živili? Než sa rozhodnete vyplniť potrebné formuláre a stať sa SZČO, venujte pozornosť niekoľkým bodom, ktoré by vás potom mohli prekvapiť. Život podnikateľov totiž nesie aj niektoré ťažké stránky, ktoré je potrebné prijať, ak sa do svojho sna chcete pustiť.

Všetko si budete robiť sami

Ak sa rozhodnete, že budete napríklad šiť mladým mamičkám vankúšiky pre bábätká, nebude to len šitie a plánovanie, ktoré budete musieť zvládnuť. Ak si nezaplatíte účtovný, zostane taká práca na vás a budete sa s ňou musieť popasovať. Finančný úrad neberie ohľad na to, či ste dostatočne informovaní. Musíte si preto všetko zistiť alebo sa poradiť s odborníkmi. Daňové priznanie, vybavovanie platieb preddavkov a fakturovanie bude vaším denným sprievodom.

Nie každý zákazník je spoľahlivý

Ako živnostník musíte mať vždy pripravenú rezervu. Nejedná sa len o súčasnú Koronavirové situácii, ale aj iné nepríjemné chvíle, ktoré môžu nastať, keď zákazník s vaším produktom alebo službou nebude spokojný. Potom sa môže platba oddialiť. Niektorí nechávajú preplácanie faktúr na poslednú chvíľu, zabúdajú a odchádzajú na dovolenke v čase, keď má platba prebehnúť. Preto sa môže stať, že sa váš príjem oneskorí.

Prácu si beriete všade so sebou

Až sa do podnikania pustíte, musíte mať istotu, že vás zvolená činnosť skutočne baví a len tak vás neomrzí. Pripravte sa, že občas zákazníci budú naliehať na svoje zákazky cez víkendy, keď budete na dovolenke alebo dokonca v noci. Vybavovanie reklamácií, poradenská činnosť a podobné úkony vám zaberú veľa voľného času, ktorý vám nikto nezaplatí.

S dovolenku prichádzate o peniaze

Ako zamestnanci si môžete v kľude dopriať pár dní dovolenky a nestrachovať sa o svoj príjem. Akonáhle sa ale stanete SZČO, svoj zárobok máte úplne vo svojich rukách. Keď sa preto rozhodnete odísť na dovolenku, nikto vám vaše voľno nezaplatí.