Štyri dôvody, prečo šetriť
Money

Štyri dôvody, prečo šetriť

Aj keď sa všade píše o tom, že by si človek mal šetriť, tak mnohí ľudia si klopú na čelo a pýtajú sa, prečo by to vôbec mal človek robiť. Predsa len život je len jeden, prečo si teda neužívať? To je síce pravda, na druhú stranu si treba uvedomiť, že aj v živote, ktorý máme iba jeden a ktorý by sme si mali užiť naplno, môže človek naraziť na dno, môže prísť o prácu, môže sa mu do života pripliesť nejaká mimoriadna, zvláštna situácia, v ktorej bude musieť zaplatiť nemalé peniaze. To všetko sú dôvody, prečo by si človek mal šetriť a prečo sporenie rozhodne nie je taký zlý nápad, ako si mnohí ľudia myslia.

Poďme si však uviesť štyri konkrétne dôvody, prečo šetriť. Napríklad si aj tí, ktorí doteraz vyšetrovanie zavrhujú, uvedomia, že na vyšetrovaní nie je nič zlé.

Pre núdzové prípady

Ako sme spomínali, do života môžu prísť takzvané mimoriadne, neočakávané výdavky, ako je napríklad oprava automobilu alebo kúpa nového spotrebiča, pretože jeho predchodca vypovedal svoju službu. Núdzová rezerva sa môže hodiť aj pre chvíle, kedy musíte doplácať na elektrine alebo napríklad pri daňovom priznaní na daniach.

Na vlastné bývanie

Získať dnes vlastné bývanie, to nie je len tak. V súčasnej dobe drvivá väčšina mladých ľudí túži po vlastnom bývaní, ale daných dvadsať percent na získanie osemdesiatpercentnej hypotéky skrátka nemajú. A tak to je teda ďalší dôvod, prečo si začať šetriť.

Na vzdelanie

Nie každému platí školu rodiča. Navyše mnohí ľudia sa rozhodnú študovať až v neskoršom veku, keď už im rodičia odmietnu štúdium platiť. Peniaze sa teda oplatí sporiť si aj preto, keby ste v budúcnosti chceli absolvovať nejaký kurz alebo napríklad keby ste chceli nastúpiť na školu, ktorá je napríklad súkromná.

Na dôchodok

Rozhodne by sa malo sporiť aj na dôchodok. Aj keď na neho ľudia nemyslia, teda hlavne mladí ľudia, je to niečo, čo nás čaká a neminie. Preto si šetrite, nech je toto konečné obdobie života veľmi krásne a bezproblémové.