Druhy franchisingu – ktorý bude ten pravý pre vás?
Business

Druhy franchisingu – ktorý bude ten pravý pre vás?

Franchising je podnikanie, pri ktorom po zakúpení licencie vediete svoj biznis pod zavedenou značkou, naučíte sa jej know-how a postupy a nemusíte tak začínať od vrcholu. Aké máme druhy franchisingu?

Výrobné franšízy

V rámci výrobného franchisingu je vám k dispozícii licencia, ktorá umožňuje výrobu a predaj určitých výrobkov. Výroba produktov prebieha podľa presných špecifických pokynov franchisora. Súčasne sa potom výrobky pod jeho ochrannou známkou tiež predávajú.

Distribučné franšízy

V tomto druhu franšízy predávate produkty pod značkou, ktorá je už na trhu zavedená a známa.

Franšízy služieb

Posledným druhom je takzvaná franšíza služieb, kedy pod značkou franšízora poskytujete určité služby.

Podľa oblasti potom môžeme rozlišovať aj národný franchising a medzinárodný. V národnom sa samozrejme uzatvára licenčná zmluva medzi franšízorom a franšízantom z rovnakého štátu. V medzinárodnom franchisingu sú potom zo štátu odlišného.

Aké sú podmienky a ako si vybrať?

Pokiaľ vás podnikanie formou franšízy zaujalo, mali by ste vedieť, aké sú podmienky na začatie tejto činnosti. Po prvé, mali by ste mať dostatok finančných prostriedkov na zriadenie franšízy a na zakúpenie licencie. Ďalej by ste mali mať aspoň nejaké skúsenosti z obchodovania, aby ste nevstúpili do neznámych vôd.

Výhodou franchisingu je, že môžete začať podnikať v akejkoľvek oblasti len budete chcieť. Takmer v každej oblasti už nájdete franšízové koncepty, ktoré môžete využiť. Najčastejšie sú franšízy z gastronómie, ale aj z predaja rôznych výrobkov a služieb. Firma EXTÉRIA prišla so svojou značkou EXTÉRIA MARKET, ktorá ponúka zaistenie oblasti BOZP a PO. Odborom sa teda medze nekladú a nájde si v nich to svoje takmer každý.