Koľko nás stojí unikajúca voda v domácnosti
Home

Koľko nás stojí unikajúca voda v domácnosti

Stále sa hovorí o tom, že by sme mali šetriť vodou. Pre dobro prírody aj pre zníženie nákladov na našu domácnosť. Koľko nás môže stáť unikajúca voda v našej domácnosti? Pozrite sa na prehľad. Šikovným nakladaním s vodou dokážete výrazne ušetriť.

Cena vody stále rastie

Ceny sa zvyšujú pri všetkých komoditách, ktoré denne potrebujeme pre svoj bežný život. Jeden meter kubický predstavuje 1000 litrov. Toto množstvo sa niekedy označuje aj ako kubík. Priemerná cena za vodné, teda za vodu, ktorá k vám doputuje vodovodom, je v našej krajine na začiatku roka 2022 asi 50 korún. K tomu treba ešte pripočítať stočné, čo sú náklady na odvod a čistenie odpadovej vody. Tu je cena okolo 46 korún. Jeden kubík vody vás teda príde na sto korún, zaokrúhlene samozrejme.

Každý človek vyčabrá 100 litrov vody denne

Zdá sa vám to veľa? Niečo na tom bude. Obzvlášť keď si uvedomíte, že na prípravu jedla a pitia potrebujete len menej ako desať litrov vody denne. Najviac vody spláchneme do toalety, následne ju najviac vydáme za osobnú hygienu, pranie a umývanie riadu. Zrazu sa cena, ktorú za vodu dáme, zdá skutočne vysoká. Koľko členov má vaša domácnosť?

Unikajúca voda je skutočný problém

Máte doma kvapkajúci kohútik? Pokiaľ kvapká len slabo, predstavuje to pre vás „len“ 24 litrov za jediný deň, čo bude necelých deväť kubíkov vody ročne. Drahá sranda, však? Pokiaľ preteká splachovač na WC, denne prídete o dvetisíc litrov. Ročne to môže byť až 730 kubíkov vody. Úniky ale môžu nastať aj v sústave, ktorú máte vo svojom byte. Aj tu je pravidelná kontrola viac ako potrebná.

Šetriť vodou v domácnosti môžeme používaním šedej vody na splachovanie toalety. Tu je tiež lepšie používať moderné nádržky s dvojitým systémom splachovania. Sporivé spláchnutie spotrebuje len tri litre vody, zatiaľ čo klasické až 10 litrov vody. Môžete ušetriť až 24 tisíc litrov vody, pokiaľ máte štvorčlennú rodinu.