nenaleťte makléřům
Money

Nenaleťte na triky realitných maklérov. Prezradíme najčastejšie z nich

Mnohí ľudia sa snažia získať hypotéku skôr, než začnú platiť veľmi prísne a pre mnohých z nás až nezmyselné podmienky bánk, k čomu dôjde tento rok v októbri. V súčasnej dobe sa vďaka rastúcim žiadostiam o hypotéku a stále sa znižujúcim hypotekárnom úrokom ľudia vydávajú na prehliadky svojich vysnívaných domovov. Ak aj vy patríte medzi záujemcov o svoje vlastné bývanie a obrátili ste sa na realitného makléra či realitná kancelária, buďte, prosím, na pozore. Ich triky a fígle sú mnohokrát veľmi nenápadné, často však predajú vďaka fíglům byty či domy s nedokonalosťami, na ktoré prídete až počas spolužitia v dome. 

Realitný maklér je profesia ako každá iná, úlohou je predať byty či domy, vďaka čomu dôjde k obdržaní provízie. Aby makléri získali vytúženú províziu, snaží sa skúšať na záujemcov mnohé fígľami a triky, ktoré dopomôžu k predaju nehnuteľnosti. Aby ste nenaleteli maklérom, buďte ostražití. Majte na mysli fígle, ktoré môžu použiť. A my vám prezradíme, aké sú najčastejšie. 

Pozor na oznámenie fiktívne ponuky 

Voláte makléri s odpoveďou, že byt alebo dom kupujete, ale on vám oznámi, že byt bol zrovna pred pár minútami predaný? Možno vám bude chcieť ponúknuť podobne krásny byt, len trochu menší, bohužiaľ aj trochu drahšie, avšak v rovnakej lokalite. Nenaleťte tomuto pokusu dohnať vás ku kúpe drahšieho bytu. Veľakrát je iná ponuka len fiktívne. Predať drahšie dom znamená získať väčšiu províziu, teda aj to môžu realitní makléri urobiť. 

Falošní kupci ako starý trik, ktorý však stále funguje 

Ak sledujete americkej filmy, iste ste narazili aj na také, kde americkí realitní makléri si vymysleli falošné kupca. Teda človeka, ktorý má o nehnuteľnosť tiež záujem a ktorý je ochotný ihneď podpísať zmluvu. Záujemcovia o bývanie – v tomto prípade vy – tak neváhate a podpisujete zmluvu aj bez prečítania. Situácia v amerických filmoch sa však stáva aktuálna aj v Česku. Človek by povedal, že sa jedná o veľmi starý trik a že na neho len tak niekto nenaletí, bohužiaľ opak je pravdou. Ani by človek neveril, koľko ľudí naletí na starý známy fígeľ s ďalším záujemcom.